Lenovo 100e Chromebook Gen 4 83G80000US 11.6″ Touchscreen Chromebook – HD – 60 Hz – Intel N-Series N100 – 4 GB – 32 GB Flash Memory – English Keyboard – Graphite Gray
Specifications
  • UPC Code: 197531525284
  • Manufacturer Warranty: 1 Year
  • Mail-In Add'l Return Info: All Defects call Lenovo 800-426-7378
  • Master Pack Qty: 1
  • Country of Origin: CHINA
Category: Brand:
Stock Status:
In Stock
Extended Warranty
Order total:
Buy Now
Description
Overview:
Meet our Lenovo Chromebooks | The computer built for the way you live, study, work and play
Starts fast, stays fast
More up-time between charges.
Lightweight Lenovo Chromebooks are built for people on the go.
There’s a Lenovo Chromebook for every lifestyle.
Package Contents:
  • 100e Chromebook Gen 4 (Intel) 83G80000US
  • AC Adapter
  • Primary Information
    Product Name: Lenovo 100e Chromebook Gen 4 (Intel) 83G80000US
    Brand: Lenovo
    Product Line: 100e Chromebook Gen 4
    Product Model: 83G80000US
    Product Type: Chromebook
    UPC Code: 197531525284
    Release Month: February
    Release Year: 2024
    Manufacturer: Lenovo Group Limited
    Manufacturer Part Number: 83G80000US
    Manufacturer Website: http://www.lenovo.com/us/en/
  • Processor
    Processor Manufacturer: Intel
    Processor Type: N-Series
    Processor Model: N100
    Processor Core: Quad-core (4 Core)
    Processor Threads: 4
    Processor Speed: 800 MHz
    Maximum Turbo Speed: 3.40 GHz
    Chipset Manufacturer: Intel
  • Memory
    Standard Memory: 4 GB
    Memory Speed: 4800 MHz
    Memory Form Factor: On-board
    On-board Memory: 4 GB
    Memory Technology: LPDDR5
  • Storage
    Drive Type: Flash Flash
    Memory Capacity: 32 GB
    Flash Memory Type: eMMC 5.1
  • Display & Graphics
    Screen Size: 11.6"
    Display Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
    Refresh Rate: 60 Hz
    Screen Mode: HD
    Screen Resolution: 1366 x 768
    Brightness: 250 Nit
    Color Gamut: 50%
    NTSC Touchscreen: Yes
    Graphics Manufacturer: Intel
    Graphics Model:UHD Graphics
    Graphics Memory Technology: LPDDR5
    Graphics Memory Accessibility: Shared
  • Network & Communication
    Wireless LAN: Yes
    Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
    WiMAX: No
    Bluetooth: Yes
    WWAN Supported: No
  • Built-in Devices
    Camera Privacy Shutter: Yes
    Front Camera/Webcam: Yes
    Fingerprint Reader: No
  • Interfaces / Ports
    HDMI: Yes
    Total USB Ports: 3
    USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 2
    USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1
    Network (RJ-45): No
  • Operating System
    Operating System Platform: ChromeOS
    Operating System: ChromeOS
  • Input Devices
    Keyboard Backlight: No
    Keyboard Localization: English
  • Battery & Power
    Battery Chemistry:Lithium Polymer (Li-Polymer)
    Maximum Power Supply Wattage: 65 W
    Power Plug Type: Type C
  • Physical Characteristics
    Color Family: Gray
    Product Color: Graphite Gray
    Cover Material:Polycarbonate
    Cover Material: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
    Height: 0.73"
    Width: 11.3"
    Depth: 8.1"
    Weight (Approximate): 2.71 lb
    Package Contents 100e Chromebook Gen 4 (Intel) 83G80000US AC Adapter Charger Included: Yes
  • Features & Certifications
    Features: Anti-glare Screen
    Energy Star: Yes
    TCO Certified: Yes
    Environmentally Friendly: Yes
    Environmental Certification: TCO Certified 9.0
    Environmental Certification: EPEAT Gold
    Environmental Certification: ENERGY STAR 8.0
    Energy Efficiency Compliance: ErP Lot 6
    Energy Efficiency Compliance: ErP Lot 26
    Environmental Compliance: RoHS
  • Warranty & Support
    Manufacturer Warranty: 1 Year Mail-In
    Limited Warranty: 1 Year
    Additional Warranty Information: 1-year, Mail-in
    Additional Return Info: All Defects call Lenovo 800-426-7378
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Lenovo 100e Chromebook Gen 4 83G80000US 11.6″ Touchscreen Chromebook – HD – 60 Hz – Intel N-Series N100 – 4 GB – 32 GB Flash Memory – English Keyboard – Graphite Gray”